İstanbul Havaalanı Şantiye Konteyner Projesi

  • Kullanım Amacı : Havaalanı Şantiye Binaları
  • Yapı Modeli : Prefabrik Yapı ve Yeni Nesil Konteyner
  • Yapı Adedi : 18 Blok
  • Toplam Metraj : 1.500 m²
  • Proje Yılı : 2014 - 2016
  • Kullanılacak Bölge : Istanbul, Turkey
Şu anda 80 misafir bu projeyi inceliyor

Türkiye’nin Gurur Projesi Prefabrik Şantiye Yapılarıyla Yükseldi

Son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilmiş önemli projelerden biri de kuşkusuz İstanbul Yeni Havaalanı. Proje büyüklüğü ve tamamlanma süresiyle milli gururumuz olan İstanbul Havaalanı’nın temel atma töreni 7 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Tam kapasitede yılda 150 milyon yolcu transfer kapasitesine sahip bu önemli projenin açılışı temel atmadan sadece 4 yıl 5 ay geçtikten sonra 29 Ekim 2018 tarihinde yapıldı.

İstanbul Havaalanına İlk Kazma Prefabrik Yapı ile Vuruldu

Karadeniz sahiline yakın Yeniköy ve Akpınar köyleri içinde yer alan arazide Arnavutköy – Göktürk ve Çatalca birleşiminde kurulan İstanbul Havaalanı inşaatı önce ilk kurulan binalar prefabrik yapılardı. Prefabrik sektörünün lider markası Karmod tarafından inşa edilen 1500 kişi konaklama kapasiteli prefabrik şantiye binaları projenin henüz başlangıcında önemli işleve sahip oldu. İstanbul Havalimanının kurulacağı alanda hafriyat ve zemin düzeltme çalışmaları yapan ekipler Karmod prefabrik şantiye yapılarında konakladı. Bu önemli proje için kısa sürede inşa edilen şantiye yapılarıyla işçi mobilizasyon projelerine örnek teşkil edecek bir kurulum gerçekleştirildi. İstanbul Havaalanı şantiye binalarında başta yatakhane ve yemekhane binaları olmak üzere tüm yapı grupları inşa edildi. Karmod yeni nesil sistemin kullanıldığı konteyner yatakhane binaları zindeliğiyle zorlu sahada çalışan işçilere evlerindeki konforu yaşattı. Karadeniz’den kış boyu sert esen rüzgarlar yeni nesil konteyner şantiye binalarının yüksek yalıtımıyla hiç dert edilmedi. Yazın kavurucu sıcaklarının hüküm sürdüğü uzun günlerde aynı konfor serinlikle sürdü. Bunlar arasında yönetim ofisi, proje teknik ofisi, insan kaynakları ofisi, şantiye sağlık merkezi, kantin binası, çamaşırhane, 1250 kişilik prefabrik yemekhane binası gibi çok sayıda yapı inşa edildi.

Yemekhane binasında 1250 kişi aynı anda yemek yerken zaman ayarlaması ile bu sayı tek öğünde 5 bin kişinin üzerine çıkarıldı. Yemekhane kompleksinde havaalanı projesinde görev alan personele üç öğün yemeğin pişirileceği endüstriyel mutfak ve ekipmanı da yer aldı. Prefabrik yemekhanede saha çalışanları ve teknik personel olmak üzere iki ayrı yemek salonu yer aldı. Hijyen kolaylığı için yapı avantajlarından yararlanıldı. Aynı öğünde dönüşümlü yemek yeme sisteminin bulunduğu prefabrik yemekhane binasında temizlik son derece kolaylaştırıldı.

Projenin hızlandırılabilmesi için prefabrik yapı modelinin hızlı üretim, kolay nakliye ve yerinde kullanıma hazır hızlı kurulum gibi avantajlarının tamamından sonuna kadar yararlanıldı. Prefabrik ve konteyner şantiye yapılarından oluşan 18 ayrı yapı blokunun yer aldığı şantiye kompleksi hızlı kurulum avantajıyla İstanbul Havaalanı projesinin zamanından önce tamamlanmasına büyük katkı sağladı.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz