Deprem gibi tabi afetler ve savaş gibi etkenlerin yol açtığı mülteci akınlarında deprem afet barınma konteyner kentleri konut ihtiyacına en hızlı çözümü sunuyor. Yeni nesil teknoloji kullanımıyla demonte ön üretimli hazırlanan deprem konteyneri nakliye kolaylığı ve yerinde hızlı kurulum gibi önemli avantaja sahip. Cıvatalı ve geçmeli demonte yapı modelinin kazandırdığı üstünlükle yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin kolaylıkla sevk edilebiliyor. İhtiyaç yerinde yine aynı sistemin verdiği avantajla kısa zamanda hızla kurulum yapılabiliyor. Kurulum yerinde başka inşa malzemelerine ihtiyaç duymaması nedeniyle deprem konteyner fiyatları açısından da oldukça ekonomik. Yapı üstünlükleriyle beraber fiyat cazipliğiyle afet sonrası tedarik yapan kamu kurumları ile yardım kuruluşlarının çalışmalarını oldukça kolaylaştırıyor.

Deprem Konteyner Kentleri Zor Zamanda Afetzedelerin Yanında

İnsanlık olarak yaşadığımız coğrafyalarda sıklıkla karşılaştığımız bir gerçek var. Bu gerçek hem can kaybına hem de mal kayıplarına yol açan tabi afetler. Her yıl deprem, sel, yangın, heyelan ve toprak kayması, tsunami, volkanik yanardağ patlaması benzeri tabi afetlerle sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu afetler sonrası çok sayıda insan hayatını kaybederken aynı zamanda büyük kitleler evlerini kaybediyor. Saatler öncesi herkes gibi mutluluk ve sevinçle yaşadıkları bir evleri varken bir anda yaşanan tabi afet sonrası sığındıkları evleri yok oluyor. Bu durumu yaşayan insanlarda ciddi psikolojik travmalar da meydana geliyor. Bir yandan çok yakınlarını ve komşularını kaybetmenin üzüntüsü diğer taraftan evlerini kaybetmenin hüznü ile karşı karşıya kalıyorlar. İşte deprem konteyneri bu mağduriyetlerdeki barınma ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamak amacıyla tasarlandı. 1 1 ve 2 1 konut modelindeki deprem konteyner içi ile mağduriyetleri huzura dış görünüşüyle sevince dönüştürüyor. Mağdur ailelerin barınacağı konutlar deprem konteyneri modeliyle hızla hazırlanıyor travmaları mutlulukla gideriyor. İhtiyaç sahibi ailelerin tamamına konforuyla kaybettikleri evlerindeki huzurla onları tekrar buluşturuyor.

Afet Bütçelerinde tasarruf için Deprem Konteyner Kent Fiyatları

Deprem gibi tabi afetin oluşturduğu gerçeklerle sıklıkla karşılaşan kamu yönetimleri afet bütçelerinde her yıl önemli bir pay ayırmak durumunda. Bu bütçeyi en iyi ve tasarruflu kullanmak için tercihlerinde çoğunlukla deprem konteyner fiyatları avantajları yönünde yapıyorlar. Deprem konteyneri ile bir yandan hızlı üretim ve kurulum avantajlarını yaşarken diğer taraftan ucuz deprem konteyner fiyatları ile bütçe tasarrufu sağlıyorlar. Bu pratik tercihle diğer yapı modellerindeki zaman kaybı ve ucu açık bütçe kayıplarını geride bırakıyorlar. Kamu afet yönetimi için hızlı süreç yönetimi ve kısıtlı bütçelerin ekonomik şekilde kullanımı son derece önemli. Konteyner yapı modelini tercih ederek hızlı süreç yönetimiyle hem mağdurların hem de ülke insanının memnuniyetini kazanıyorlar. Siyaseten çok başarılı bir süreç yönetimi karını yakalıyorlar. Bütçe kullanımı yönüyle de ekonomik deprem konteyner kent fiyatları ile planlananın üzerinde daha fazla sayıda mağduriyeti gidermiş olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Deprem Konteyneri Malzemeleri Neden Yapılır?

Hazır yapı sektöründe 1986 yılından bugüne yaşamı kolaylaştıran yapılar üreten firmamız uzmanlığında tasarlanıp üretilen deprem konteynerleri üstünlükleriyle öne çıkar. Deprem konteyneri malzemeleri seçiminde de bu üstünlük hassasiyeti aynen korunmuştur. Yapı ve yangın güvenliği, uzun ömürlü model, deprem konteyner içi kullanım ergonomisi ile tüm üstünlükler konteyner yapılarında. Yeni nesil konteyner malzemelerinde öne çıkan önemli üstünlüğü yapının duvardan çatıya tamamıyla sandviç panel sistemine sahip olmasıdır. 

Sandviç panel malzeme kullanımıyla deprem konteynerine yüzde 60’lara varan oranlarda enerji tasarrufulu sistem kazandırılmıştır. Yalıtım üstünlüğü çift camlı pvc pencereler ve özel sac panel tam kapama sağlayan kapı ile ekstra desteklenmiştir. Yapı güvenliği için konteyneri taşıyan alt ve üst şase ile direklerde özel kalınlıkta yüksek galvaniz kaplı çelik metaller kullanılmıştır. Üretimde kaynak kullanılmayarak yapı olası çürümelerden uzaklaştırılmış ve uzun ömür kullanımı kazanmıştır. Çelik metaller otomotiv sanayindeki gibi boyama sistemiyle boyanarak uzun yıllar ilk günkü canlılığını muhafaza etmektedir.

Elektrik ve su tesisat sistemleri yapıya özel projeli olup kaliteli deprem konteyner malzemeleri kullanılarak yangın güvenliği ve sızdırmazlık sağlanmıştır. Deprem konteyneri malzeme seçimi ve yeni nesil üretim üstünlükleriyle afet sonrası kalıcı sosyal konut tercihler için de değerlendirilmektedir.

Deprem ve Afet Konteyner Modelleri

Firmamızın uzmanlarınca kullanım ergonomisi dikkate alınarak tasarlanan deprem ve afet konteyner modelleri arasında iki önemli model öne çıkmıştır. Bunlar 3×7 1 1 deprem konteyneri ile 42 m2 2 1 deprem konteyner modelleridir. Her iki yapıda da uzun ömürlü kullanımla beraber hızlı üretim ve kurulum avantajı bulunmaktadır. 1 1 afet konteyneri modeli 21 m2 kullanım alanına sahip olup yapı içerisinde ailenin kullanımına özel iki oda ile WC duş ünitesi yer almaktadır. Tam fabrika üretimli sevk edilen deprem konteyneri ihtiyaç bölgesinde indirildiği anda kullanıma hazır hale gelmektedir. Elektrik tesisatı ile atık ve sıhhi su tesisatları ana şebekelere kolay bağlantılanacak şekilde hazır üretimlidir. 42 m2 2 1 afet konteyneri ise demonte üretimle sevk edilerek afet konut kurulum alanında iki kişi ve vinç yardımıyla sadece 6 saatte oturuma hazır hale getirilmektedir. Bu model sosyal konut sınıfıyla afet bölgelerinde kalıcı konut tercihleri için de değerlendirilmektedir.

Deprem ve Afet Konteyner Kent Proje Örnekleri

Firmamız sektördeki uzmanlığı ile deprem ve afet sonrası üretimiyle kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla iyi bir planlama organizasyonu gerçekleştirmektedir. Bu yöndeki faaliyetleriyle deprem ve afet konteyner kent projelerinde üretici kimliğiyle afet organizasyonlarına önemli katkı sağlamaktadır. 2011 Van depreminde Afet yönetimince ihtiyaç duyulan 500 adetlik deprem konteyner evini kısa sürede üreterek bölgeye konteyner kent olarak sevk etmiştir. Aynı şekilde yakın zamanda yaşanan Bingöl, Elazığ, Malatya ve İzmir depremleri sonrası yapılarıyla mağduriyetlerin giderilmesini katkı sağlamıştır. Firmamız kaliteli malzeme seçimiyle yeni nesil üretimli afet yapılarını ucuz deprem konteyner fiyatları ile sunarak mağduriyetlere hızlı çözümü amaçlamıştır.